اتوماسیون در صنعت خرده‌فروشی: آمادگی برای آینده نزدیک

 

برندگان صنعت خرده‌فروشی شرکت‌هایی خواهند بود که جایگاه اتوماسیون را درک کنند و به سرعت در این خصوص عمل کنند

استیون بگلی، براین هانکوک، تام کلروی و ساجال کولی

منبع: Perspectives on retail and consumer goods, McKinsey&Company, Number 8, August 2020

صنعت خرده‌فروشی تحت فشار است! مارجین‌ها از همه طرف تحت فشار هستند: هزینه‌های مدیریت زنجیره تامین به روش تجارت الکترونیک بالاتر رفته‌اند، تامین‌کنندگان به دلیل تورم در نرخ‌های مواد اولیه، تمایل دارند همین تورم را به حلقه بعدی زنجیر منتقل کنند، شرکت‌ها مجبور به سرمایه‌گذاری‌های سنگین به منظور حفظ خود در رقابت هستند و هزینه نیروی انسانی به طور مستمر در حال افزایش است. هم‌زمان، نسل جدید (نسل دیجیتال مادرزاد) و همینطور بازیگران نوآور (مانند آمازون) باعث شده‌اند که به طور کلی شاهد یک خروش عظیم در سطح انتظاراتِ “خدمات ویژه‌ی شخصی به مشتریان” باشیم، که البته در مواقعی نیز یک فرصت مالی است. خرده‌فروش‌ها برای بقا و تطبیقِ خود با شرایط، به طور فزاینده دست به اتوماسیون می‌زنند تا هم هزینه‌هایشان را مدیریت کنند، هم پاسخگویی متناسب‌تری به نیازهای مشتریان داشته باشند. اتوماسیون یک قابلیت جدید برای همه به جز نسل دیجیتالِ مادرزاد است و متناسب با اینکه با عامه مردم طرف هستید یا مهاجران دیجیتال (گروهی که در دوره‌ی بعد از استفاده گسترده از فناوری‌های دیجیتال به دنیا آمده‌اند)، رویکرد اتوماسیون دارای پیچیدگی‌هایی خواهد بود.www.namexon.com

طی سه سال گذشته موسسه جهانی مکنزی، مطالعات گسترده‌ای را در خصوص نقش اتوماسیون در حوزه‌های مختلف صنعت انجام داده است. این مطالعات نشان می‌دهد که تقریباً پنجاه درصد از فعالیت‌های فعلی در صنعت خرده‌فروشی با همین تکنولوژی موجود قابل خودکارسازی است. علیرغم اینکه عدد پنجاه درصد هشداردهنده است، این هشدار بیشتر از طریق توسعه مشاغل موجود، ایجاد مشاغل جدید، بازیابی مهارت‌های جدید حل خواهد شد و بی‌کارشدنِ عده‌ای از کارمندان را متصور نیست. تنها پنج درصد از مشاغل فعلی به طور کلی توسط اتوماسیون قابل جایگزینی هستند و اتوماسیون در پی سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌محورِ شرکت‌ها، باعث ایجاد مشاغل جدید خواهد شد.

واقعیت‌های جدید

تحقیقات نشان می‌دهد که اتوماسیون در صنعت خرده‌فروشی مدل‌های کسب‌و‌کار را تغییر می‌دهد و زنجیره ارزش را وسعت می‌بخشد. با چهار واقعیت جدیدِ یافته‌های تحقیقات در حوزه خرده‌فروشی شروع می‌کنیم.

 1. کوچک‌بودن و فشردگی مارجین، اتوماسیون را به یک نیاز تبدیل کرده است، نه یک انتخاب
  فشار روی مارجین‌های خرده‌فروشی با سرمایه‌گذاری‌های بزرگی که در زمینه تجارت الکترونیک انجام شده است، رقابت شدید بین شرکت‌ها و همین‌طور فشار برای افزایش دستمزد‌ها، به طور مداوم در حال افزایش است. هرچند این فشار هزینه‌ها جدید نیست، بسیاری از خرده‌فروشان از اهرم‌های سنتی کاهش هزینه‌ها تا جای ممکن استفاده کرده‌اند. بازار فوق رقابتی است و خرده‌فروشان نمی‌توانند هزینه‌هایشان را به مشتریان انتقال دهند، لذا راهی جز تقویت و پشتیبانی مارجین‌هایشان از طریق اتوماسیون ندارند. این فشارها در همه زیرشاخه‌های صنعت خرده‌فروشی ثابت است. تحلیل‌ها نشان می‌دهد که خرده‌فروشی‌های عمومی مانند سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها بین 1% تا 1.5% تحت فشار مارجین هستند و فروشگاه‌های تخصصی (مانند شهرکتاب، toytoy در ایران) و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز خرید (مانند هایپراستار و شهروند در ایران) به مقدار 3.5% تا 5% تحت فشار مارجین هستند. یک برنامه جامع اتوماسیون تا حد زیادی می‌تواند از چنین فشاری جلوگیری کند. اتوماسیون در کل زنجیره تامین از دفاتر مرکزی تا فروشگاه‌ها می‌تواند بین 3 تا 5% مارجین افزایشی ایجاد کند که شرکت‌های خرده‌فروشی می‌توانند آن را در فرصت‌های توسعه‌ای خود سرمایه‌گذاری مجدد کنند. www.namexon.com
 2. گلوگاهِ اتوماسیون، داخلی است نه بیرونی
  ارزیابی تکنولوژی‌های اتوماسیون موجود نشان می‌دهد که اتوماسیونِ یک سوپرمارکت معمولی، به ما این امکان را می‌دهد که در 55 تا 65 درصد زمان کمتر، همان کار فعلی را انجام دهیم. اجزاء فنی مهم شامل لیبل‌های لبه شلف الکترونیکی، پایانه‌های خودپرداز (self-check out terminals)، ربات‌های اسکن شلف و بک-روم‌های (back room) نیمه اتوماتیک است.
  در برخی موارد گلوگاه کمبود مهارت و توانایی است اما یکی از بزرگترین چالش‌ها، اینرسی کسب و کار است. خرده فروشان در تلاش برای رهایی از استبداد نرمِ چرخه‌های بودجه و رهایی از رویکردی هستند که آن‌ها را به تکرار هزینه‌های سرمایه‌ای سال گذشته ملزم می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که دوسوم شرکت‌ها در این دام می‌افتند. برای این بازیگران، بیش از 90 درصد مخارج سرمایه‌ای یک سالِ معین، دقیقاً مشابه مخارج سال قبل است. تنها یک‌سوم از شرکت‌ها تخصیص‌دهنده‌های پویا هستند که به طور مداوم و طی 5 تا 6 سال، در حال تغییر هستند و 30 تا 40 درصد از بودجه را به حوزه‌های تجاری جدید یا کاربردهای جدید تخصیص می‌دهند (تغییر 5 تا 6 درصدی در تخصیص بودجه در هر سال). تخصیص‌دهنده‌های پویا پاداش‌ این پویایی را نیز دریافت می‌کنند: مثلا رشد بازده حقوق صاحبان سهام به میزان تقریباً سه درصد بیشتر از بازده سایر شرکت‌ها (در یک دوره زمانی چندساله).www.namexon.com
 3. اگر در حال اجرای اتوماسیون نیستید، دارید از آمازون عقب می‌مانید!
  آمازون که با مفهوم خرده‌فروشی Amazon Go به سرفصل خبرها تبدیل شده است، برجسته ترین نوآورِ بازار بوده است. روشن است که Amazon Go از طریق اجرای فناوری اتوماسیون و به دلیل ترافیک بیشتر تراکنش ناشی از کاهش زمان انتظار و همینطور استفاده از فیدبک‌های مشتری برای بهینه‌سازی چیدمان و شخصی‌سازی پروموشن‌ها، پتانسیل ارائه مزایای برتر را دارد. از فرصت تجاری‌سازی داده‌ها و فیدبک‌های مشتری حتی‌ پتانسیل بیشتری نیز می‌تواند حاصل شود. این شرکت در سال 2020 ده فروشگاه Amazon Go را اداره می‌کرد و قصد دارد به زودی این عدد را به 3000 فروشگاه برساند.
  آمازون تنها نیست. در مواجهه با نوآوری و فرصت افزایش حاشیه سود، خرده فروشان دیگری نیز در حال سرمایه گذاری بر روی فناوری های اتوماسیون و هوش مصنوعی (AI) در مقیاس بزرگ هستند تا هم تجربه مشتری و هم کارمندان را بهبود بخشند. به عنوان مثال، Kroger Edge را در نظر بگیرید: قفسه‌های دیجیتال (که کروگر اج در سال 2018 در 200 فروشگاه عرضه کرد) که قیمت‌ها، حقایق تغذیه‌ای، تخفیفات و تبلیغات ویدیویی را نمایش می‌دهند، همه به صورت پویا از یک منبع مرکزی به‌روزرسانی می‌شوند. در نهایت، کروگر قصد دارد قفسه‌ها را به گوشی‌های هوشمند خریداران مرتبط کند و سطح شخصی‌سازی را افزایش دهد.
  شرکت‌های Ahold Delhaize و Albertsons با Takeoff Technologies، شرکتی که در داخل فروشگاه‌ها مینی‌انبارهای اتوماتیک را برای انجام سفارشات دیجیتال به صورت رباتیک می‌سازد، اعلام همکاری کرده‌اند. سایر خرده فروشان نیز در حال بررسی موارد استفاده از فناوری برای فعالیت‌های کارکنان هستند. Target و Walmart روی ربات‌های نظافت‌چی اتوماتیکی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که ساعت‌ها در وقت همکارانش صرفه‌جویی می‌کنند. Walmart همچنین هدست‌های واقعیت مجازی را برای آموزش همکاران و همچنین فناوری FAST Unloader را برای خودکار‌کردنِ انبارهای واسط فروشگاه‌ها عرضه کرده است. اگر مطالبی که عنوان شد را ملاک قرار دهیم، پذیرش این فناوری‌ها توسط خرده فروشان تسریع خواهد شد.www.namexon.com

فرصت‌های نهفته در اتوماسیون بزرگتر از فرصت‌های موجود در عملیات شرکت‌ها است
بیشتر بحث در مورد آینده‌ی کار در خرده‌فروشی‌ها بر موارد استفاده از اتوماسیون و هوش مصنوعی در فروشگاه‌ها متمرکز شده است. با این حال، زنجیره تامین و فعالیت‌های مربوط به دفاتر مرکزی (مانند مرچندایزینگ) نیز به شدت تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.
مرچندایزینگ را در نظر بگیرید. امروزه فعالیت‌هایی که قابلیت اتوماسیون دارند، تقریباً 30 تا 40 درصد از زمان مرچنت‌ها را تشکیل می‌دهند که برای مثال، صرفاً حدود 20 درصد از زمان خود را صرف فعالیت‌های برنامه‌ریزی می‌کنند. سیستم‌های برنامه‌ریزی پیشرفته می‌توانند تحلیل‌های تاریخی را اتوماتیک کنند و سناریوهای پیش‌بینی‌ ایجاد کنند، و به این ترتیب به طور قابل توجهی زمان مورد نیاز برای برنامه‌ریزی کالا را کاهش داده و مرچنت‌ها را برای تصمیم‌گیری سریع‌تر توانمند ‌سازند. به طور مشابه، سیستم‌های پویا با استفاده از Web Scrapping و تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌کننده‌ی اثراتِ تصمیم‌گیری، می‌توانند نحوه قیمت‌گذاری و تعیین پروموشن‌ها را اتوماتیک کنند. خودکارسازی این فرآیندها و سایر فرآیندهای زمان‌بر، مرچنت‌ها را قادر می‌سازد تا زمانی را که صرف فعالیت‌های استراتژیک‌تر می‌کنند، افزایش دهند و برای شرکت ارزش ایجاد کنند (شکل 1).

 1. اتوماسیون همچنین می‌تواند فرآیندهای منابع انسانی را کارآمدتر کند و روش‌های جدیدی را برای تعیین استراتژی‌های موفق در منابع‌انسانی به رهبران ارائه دهد. به عنوان مثال، یکی از خرده فروشانی که ما می‌شناسیم، ابزار استخدام مبتنی بر اپلیکیشن را برای ساده‌سازی استخدام کارمندان فروشگاه طراحی کرده است. در شروع پروژه، فرآیند استخدام دشوار بود. هر نامزد تقریباً 50 سند ارائه می‌داد و تا پنج بار در جلسات مصاحبه داخل مجموعه شرکت می‌کرد. مجموعاً، کل کار به طور متوسط ​​45 روز طول می‌کشید. بدتر از آن، حدود 40 درصد از کارمندانِ استخدام شده در عرض شش ماه شرکت را ترک کردند. برای حل این مشکلات، شرکت یک تیم کاری چابک و چندتخصصه ایجاد کرد که حداقل محصولات قابل ارائه (MVP) را تنها در ده هفته ایجاد کرد: برای کارجوها یک اپلیکیشن موبایل برای جستجوی مشاغل و اپلای برای شغل مورد نظر ایجاد شد و برای مدیران منابع انسانی، ابزاری مبتنی بر وب برای بررسی و شناسایی استخدام‌های احتمالی. این راه حل که اکنون در بیش از 1000 فروشگاه پیاده‌سازی شده است، نه تنها زمان استخدام را بیش از 80 درصد و ساعات اداری فروشگاه را تا 20 درصد کاهش داده است، بلکه کیفیت استخدام های جدید را با استفاده از تجزیه و تحلیل های پیشرفته در برنامه ها بهبود بخشیده است.
  زنجیره‌های تامین چندین مورد دیگر از اتوماسیون را ارائه می‌دهند و خرده‌فروشان در خط مقدم پیاده‌سازی آن هستند. شرکت‌های Target و Walmart با شرکت Swisslog شریک شده‌اند تا انبارهایی با انتقال اتوماتیک کارتن‌ها بسازند. شرکت Ocado پلتفرم هوشمند خود را که یک راهکار اختصاصی انبارداری تجارت الکترونیک است، به سایر خرده فروشان می فروشد. به طور گسترده‌تر، ربات‌های هوشمند خودکار می‌توانند محصولات را انبار و بازیابی کنند و از پالت‌‌ها تخلیه و همچنین حمل‌و‌نقل کنند. و همه این‌ها را در حالی انجام می‌دهند که همزمان در حال محاسبه مسیرهای بهینه هستند. از پهپادها و روبات‌ها نیز می‌توان برای نظارت امنیتی و ایمنی و برای کنترل کیفیت استفاده کرد.www.namexon.com

میدان های نبرد برای بقا و پیشرفت

در این بخش، به بررسی الزامات حیاتی خرده‌فروشان برای ایجاد نیروی کار آینده می‌پردازیم (به بخش، «آیا تیم مدیریت شما فعالانه برای آینده‌ی کاری آماده می‌شود؟» مراجعه کنید).

ساختارهای سازمانی و شیوه‌های کاری باید متحول شود
استفاده از تکنولوژی به خودی خود کافی نیست. شرکت‌های خرده فروشی همچنین باید در مدل‌های عملیاتی خود در فروشگاه ها، مراکز توزیع و دفاتر مرکزی تجدید نظر کنند. اتوماسیون، سازمان‌هایی با لایه‌های بسیار کمتر ایجاد می‌کند به طوری که هر کارمند مسئول مجموعه‌ای از مسئولیت‌های متنوع‌تر است. از طرفی داده ها و تجزیه و تحلیل‌های به‌روز تصمیم‌گیری سریع‌تر را تقویت می کند.
فروشگاهی را در نظر بگیرید که از ربات‌های اسکن قفسه‌ها استفاده می‌کند و به طور موثر بخش بزرگی از نقش مدیر فروشگاه سنتی را اتومات می‌کند. استفاده از یک ربات به جای یک مدیر بخش، انبارداران را (که اکنون موثرتر کار می‌کنند و بنابراین وقت دارند که برای انجام فعالیت های اضافی در فروشگاه، مانند ارائه خدمات به مشتریان یا انتخاب سفارشات آنلاین، آموزش ببینند) هدایت می‌کند. در همین حال، شرکت‌های خرده‌فروشی باید ساختار سازمانی خود را مورد بازنگری قرار دهند، زیرا آن‌ها دیگر مسیر شغلی را که در آن یک کارگر از انبارداری شروع می‌کند و بعد به مدیر بخش و سپس به مدیر فروشگاه ارتقاء پیدا می‌کند، ارائه نمی‌دهند. انبارداران اکنون باید به صورت افقی در میان تیم‌های متعدد حرکت کنند و در عین حال مهارت‌های رهبری را از طریق آموزش‌های بیرونی و تجربیات درونی پیش از به دست‌ آوردنِ نقش‌های رهبری در فروشگاه‌ها، در خود ایجاد کنند. برای بروز کامل مزایای این تغییرات فناوری، شرکت‌های بیشماری که شروع به استفاده از اتوماسیون و هوش مصنوعی کرده‌اند، در حال بررسی راه‌های چابک‌تر برای انجام کارها هستند. از نظر ساختاری، این یعنی شرکت‌ها باید سلسله مراتب سفت و سخت و وظایف جداجدا را فراموش کنند؛ یعنی به جای آن «تیم‌هایی از تیم‌ها» که از منابع منعطف برای بهبود جریان کار استفاده می‌کنند و حول یک مسئولیت‌پذیری یکپارچه عمل می‌کنند، شکل ‌گیرد. این تیم‌ها با داده‌های به‌روز توانمند شده‌اند و تصمیم‌‌گیری‌ها به طور هدفمند غیرمتمرکز شده‌اند تا یک فرهنگ کاری عملگرا ایجاد شود.

 1. انتقال کارکنان به حوزه‌های دیگر فرصتی است که خیلی‌ها نادیده می‌گیرند
  بهره‌وری اغلب به عنوان محرک اصلی پذیرش فناوری‌های اتوماسیون شناخته می شود، اما واقعیت این است که در میان شرکت‌های خرده فروشی، نوآوری راه نهایی برای بقا است. آن‌ها همین‌طور که فناوری اتوماسیون را پیاده سازی می‌کنند، یک بانک بزرگ از ساعات کاری را با کارمندان آموزش‌دیده و قابل‌اعتماد خلق می‌کنند. فرصت اختصاص مجدد بخشی از این ساعات به فعالیت‌های با ارزش‌تر، راهی را برای نوعی از نوآوری فراهم می‌کند که می‌تواند تغییرساز باشد.
  به عنوان مثال، خواربارفروشان بسیاری در حال ایجاد نقش‌های جدیدی برای کارکنان داخل فروشگاه و مراکز پخش و توزیع اینترنتی هستند. یکی از نمونه‌های این نوع تغییر و تحول، سرمایه‌گذاری‌های تجارت الکترونیک شرکت Ahold Delhaize است که 150 شغل جدید به اقتصاد محلی لنکستر در ایالت پنسیلوانیا اضافه خواهد کرد. در همین حال، مک دونالد نه تنها سرویس میز را در رستوران‌ها آغاز کرده است، بلکه کیوسک‌های سفارش سلف-سرویس را نیز راه‌اندازی کرده است. شرکت Best Buy بیش از پیش به سمت خدمات جانبی رفته است و نقش‌های جدیدی در خدمات مشتریان از طریق برنامه‌های In-Home Advisor و Total Tech Support ایجاد کرده و کارمندان را برای این منظور بازآموزی کرده است. در سال‌های آتی، شرکت‌های خرده‌فروشی بیشتری را خواهیم دید که در حال بررسی جابجایی نیروی کار به منظور استفاده‌های دیگر از ایشان (مانند مراقبت‌های بهداشتی در منزل یا خدمات نصب و راه‌اندازی) هستند.www.namexon.com

شرکت‌های خرده‌فروشی باید برای مهارت‌آموزی و بازیابی مهارت‌ها در مقیاس شرکت‌شان آماده باشند
با کاهش تقاضا برای مهارت‌های فیزیکی و دستی، نیاز به مهارت‌های تکنولوژیکی، و همچنین اجتماعی و عاطفی، در همه حوزه‌ها از جمله خرده فروشی به سرعت افزایش پیدا خواهد کرد (شکل 2). در مواجهه با شکاف مهارت که در آینده ایجاد خواهد شد، خرده فروشان سه گزینه برای استفاده از استعدادها دارند: استخدام کارمندان جدید، برون سپاری به پیمانکاران مستقل (GIG workers)، یا بازیابی مجدد مهارت‌های کارمندان فعلی. در حالی که استخدام شاید ایده‌آل‌ترین راه‌حل به نظر برسد، رشد سریع شرکت های فناوری و دیجیتالی شدن کارها، استخرهای مهارت را کوچک کرده است (منظور گروهی از کارمندان داخل شرکت یا بیرون شرکت هستند که مهارت‌هایشان در دسترس شرکت است و مجموع این مهارت‌ها را استخر مهارت می‌نامیم). شرکت‌ها گزارش می‌دهند که ناتوانی در به دست آوردن استعدادهای مورد نیاز دلیل اصلی تاخیر در تحول دیجیتال است، و این تعجب آور نیست. تحقیقات انجام شده تخمین می‌زنند که مهارت های دیجیتال تنها به انداز نصف مقدار مورد نیاز موجود است و این در حالی است که مهارت‌های چابک (Agile) تنها به اندازه یک‌چهارم مقدار مورد نیاز موجود است. بنابراین شرکت‌های خرده‌فروشی نمی‌توانند خیلی بر روی استخدام و برون‌سپاری به منظور پر کردن شکاف مهارت حساب کنند و این یعنی مجبورند بیشتر بر روی بازیابی مهارت‌های کارکنان موجود تمرکز کنند.

 1. اگرچه مهارت‌یابی مجدد مستلزم تلاش زیادی است، اما در درازمدت اغلب بازده سرمایه‌گذاری بالاتری نسبت به استخدام دارند؛ در واقع، از منظر تجاری مهارت‌یابی مجدد می‌تواند یک و نیم تا سه برابر بهتر باشد. به طور متوسط، جایگزینی یک کارمند می تواند به اندازه20 تا 30 درصد حقوق سالانه هزینه داشته باشد در حالی که بازیابی مهارت‌ کمتر از 10 درصد هزینه دارد. مهارت آموزی مجدد کارکنان موجود همچنین به خرده فروش این اجازه را می‌دهد تا دانش سازمانی خود را حفظ کند و در زمانی که برای استخدام‌های جدید صرف می کند، صرفه جویی کند. علاوه بر این، مهارت آموزی مجدد احتمالاً باعث ایجاد احساس خوش‌نامی و حسن‌نیت در میان کارکنان، مشتریان و حتی دولت‌ها می‌شود. این خوش‌نامی و حسن نیت می تواند مزایای ملموسی داشته باشد. تقریباً 40 درصد از تحولات به دلیل مقاومت کارکنان با شکست مواجه می شوند، بنابراین یک کمپین مهارت آموزی مجدد می‌تواند این خطر را کاهش دهد. به این دلایل، ما معتقدیم که مهارت آموزی مجدد پاسخگوی بخش بزرگی از نیازهای شرکت‌های خرده‌فروشی خواهد بود. در سراسر صنایع، 75 درصد مدیران جهانی که مورد سوال قرار گرفته‌اند می‌گویند که مهارت‌‌یابی مجدد حداقل نیمی از راه‌حل برای شکاف مهارتی را فراهم می‌کند.
  کارفرمایان نقش پیشرو در کمک به کارمندان برای مهارت‌آموزی مجدد ایفا خواهند کرد، اما همکاری با شرکای خارجی نیز لازم است. به عنوان مثال، مؤسسات آموزشی و انجمن‌های صنعتی می‌توانند به طور مشترک برنامه‌های درسی و گواهینامه‌های تخصصی برای مهارت‌های مورد نیاز آینده ایجاد کنند. سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند روش‌های نوآورانه‌ای را برای مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن و مؤثرتر کردن تلاش‌های مهارت‌آموزی مجدد ایجاد کنند. چنین مشارکت‌هایی حتی برای خرده‌فروشان کوچک‌تر (مانند خواربار فروشی‌های زنجیره‌ای محلی) که ممکن است منابع کمتری برای برای مهارت‌آموزی مجدد داشته باشند، مهم‌تر است.
  شرکت‌هایی که در خط مقدم تلاش‌های مهارت‌آموزی کارکنان قرار دارند اهمیت همکاری را بیشتر درک می‌کنند. برای مثال، برنامه شهریه کالج Dollar a Day والمارت، از زمانی که شروع به کار کرده است، حمایت سایر سازمان‌های کلیدی را نیز به دست آورده است. برای اطمینان از موفقیت این طرح، والمارت با Guild Education همکاری کرده است، که مربیانی را برای کمک به کارکنان شرکت در انتخاب دوره آموزشی مناسب و راهنمایی در فرآیند ورود به کالج ارائه می‌دهد. والمارت همچنین دانشگاه‌های شریک خود را با دقت انتخاب کرد و سه دانشگاه بلیو، برندمن و فلوریدا را که به نرخ بالای فارغ‌التحصیلی و تمرکز بر آموزش بزرگسال شهرت دارند انتخاب کرد. شرکت AT&T نیز برنامه Future Ready را که یک برنامه مهارت‌یابی مجدد 1 میلیارد دلاری مبتنی بر وب است، با حمایت دانشگاه‌ها (مانند جورجیا تک) و پلتفرم‌های آنلاین (مثلاً Coursera و Udacity) راه‌اندازی کرد.
 2. استراتژی های جذبِ استعداد نیاز به ارتقا دارند
  همانطور که قبلا ذکر شد، در آینده رقابت برای کارمندان ماهر تشدید خواهد شد. با توجه به کمبود نسبی استعدادهای موجود، شرکت‌های خرده‌فروشی باید به استراتژی جذب استعدادها به طور گسترده‌تری بپردازند و به عنوان مثال، به پیاده‌سازی فرهنگ تصمیم‌گیری در سطوح پایین و نقش برون‌سپاری به شرکای خارجی و پیمانکاران مستقل (Gig Workers) توجه کنند. کارفرمایان در کشورهای پیشرفته به طور فزاینده ای به در دسترس بودن نیروی کار مستعد (نه هزینه های ملک یا پرستیژ محل یا دلایل مشابه) به عنوان محرک اصلی تصمیم گیری در مورد محل دفتر کار نگاه می کنند. بسیاری از شرکتها حتی دفاتر مرکزی خود را برای دسترسی به استعدادهای جدید تغییر می‌دهند. Ahold Delhaize’s Peapod و McDonald’s هر دو دفتر مرکزی خود را از حومه شیکاگو به قلب مرکز شهر منتقل کرده‌اند. یا مثلا Loblaws که خواربارفروشی زنجیره‌ای در کانادا است، Loblaws Digital را در یکی از محله‌های شیک تورنتو راه‌اندازی کرده است نه در دفتر مرکزی اصلی خود که در حومه شهر قرار دارد. مدیران هر یک از این شرکت‌ها نیاز به جذب استعدادها را به عنوان انگیزه اصلی تصمیم‌گیری در مورد محل دفتر/کارگاه خود ذکر کرده‌اند.www.namexon.com
  خرده فروشان با درگیر کردنِ پیمانکارانِ مستقل و برون سپاری وظایف به شرکا (به جای استخدام)، می‌توانند استراتژی که برای به دست‌آوردنِ استعدادها دارند، گسترش دهند. امروزه، تقریباً یک سوم نیروی کار ایالات متحده، فریلنسر هستند. اگر روند کنونی ادامه یابد، کارمندان مستقل می توانند تا سال 2027 به اکثریت نیروی کار ایالات متحده تبدیل شوند. بهره‌برداری از این اقتصاد گیگ (اقتصاد استفاده از پیمانکاران مستقل) به کارفرمایان کمک می‌کند تا شکاف‌های مهارتی خاص را سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر پر کنند و فرصت دستمزد در برابر نتایج کار می‌تواند به کاهش هزینه ها کمک کند. شرکت‌های پیشروی بسیاری در سراسر اکوسیستم اعم از تولید کننده و خرده‌فروش با درک این مزایا، در حال بررسی پتانسیل موجود در استفاده از کارمندان مستقل (فریلنسرها) هستند. به عنوان مثال، کوکاکولا در پلتفرم اقتصاد گیگ Wonolo سرمایه گذاری کرده است، که کارمندان گیگ را با کارفرمایان بالقوه مرتبط می‌کند. کوکاکولا امروز نیز به همراه North Face و Uniqlo مشتری پلتفرم باقی مانده است. P&G یک راه ابتکاری برای استفاده از استعدادها برای کارهای مبتنی بر پروژه، مانند ترجمه و ایجاد محتوا، آزمایش کرد. نتیجه، دسترسی سریع‌تر به منابع انسانی، بهبود کیفیت و هزینه‌های کمتر بود.
 3. سرمایه‌گذاری‌های مجددِ دستمزد، یک فرصت از دست رفته است و تعداد کمی از شرکت‌ها در این زمینه سرمایه‌گذاری استراتژیک می‌کنند
  شرکت‌های خرده‌فروشی که در مدل های خرده فروشی خود روش‌هایی از اتوماسیون را معرفی می‌کنند، در نهایت مشاغل کمتر اما با نیاز بیشتر به مهارت‌های خاص را خواهند داشت. برای بدست آوردن استعداد‌های مناسب، این شرکت‌ها باید روی دستمزدها و مزایای بالاتر سرمایه‌گذاری کنند. بسیاری از خرده فروشان این تغییر را به صورت واکنشی مدیریت می‌کنند و تنها زمانی سرمایه گذاری می‌کنند که متوجه شوند نمی‌توانند استعدادهای مناسب را جذب و حفظ کنند. این یک فرصت از دست‌رفته برای اتخاذ یک رویکرد سرمایه‌گذاری استراتژیک است که می تواند بازدهی بالاتری را به همراه داشته باشد. برای آماده شدن برای سرمایه گذاری مجدد دستمزد، شرکت‌های خرده‌فروشی باید توانایی متمایز کردن عملکرد و پاداش برای نفرات کلیدی را توسعه دهند. همچنین وقت آن است که شرکت‌ها یک نظام مهارت-مدرک تحصیلی روشن ایجاد کنند که به کارمندان واجد شرایط پرداخت بالاتری را تخصیص دهد.

هر شرکت خرده‌فروشی به یک برنامه تأثیر اجتماعی نیاز دارد
اتوماسیون به طور نامتناسبی خرده‌فروشی را دچار چالش می‌کند، زیرا سه شغل از پنج شغل اتومات‌شده در هر بخش در ایالات متحده در خرده‌فروشی هستند (شکل 3). اتوماسیون تأثیر نامتناسب بیشتری بر نقش‌های شغلی ابتدایی که نرخ خروج بیشتری هم دارند خواهد داشت. سایر مشاغل خرده‌فروشی احتمالاً دستمزد بهتری خواهند داشت، با مهارت‌های بالاتر و نرخ خروج کمتر. از آنجایی که حتی مشاغل خرده فروشی سطح پایین نیز پیشرفته‌تر می شوند، شرکت‌ها با یک سوال گسترده‌تر مواجه می‌شوند: چگونه مسیرهای شغلی بهتری ایجاد کنیم تا افراد دارای مهارت‌های سطح اولیه بتوانند مسیرهای جدیدی را بپیمایند و پیشرفت کنند.

در شرکت‌های خرده‌فروشی آینده رسیده است. مدیران اجرایی باید برای تأثیر اتوماسیون و فناوری‌های هوش مصنوعی در تمام کارهای اصلی آماده شوند و به طور فعال به پیامدهای آن بر نیروی کار رسیدگی کنند. هرچه شرکت‌ها بیشتر برای پاسخ‌دهی تعلل کنند، ریسک بالاتری برای آن‌ها خواهد بود. پرداختن به اتوماسیون و ارتقاء نیروی کار باید در راس دستور‌کار هر تیم مدیریت خرده‌فروشی قرار گیرد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *