نوقا

به طور کلی دو نوع نوقا در صنایع غذایی تولید می گردد: نوقای سفید و نوقای قهوه ای.

نوقای سفید که نوقای فرانسوی هم نامیده می شود با استفاده از سفیده ی تخم مرغ هم زده، شکر یا عسل، دانه های بوداده شده (مانند بادام زمینی، پسته، بادام، فندق و غیره) و بعضاً میوه های آبنباتی تولید می شود. این نوقا می تواند بر اساس مواد اولیه استفاده شده در آن به صورت سفت و یا آدامسی (جویدنی) تهیه شود.

نوقای قهوه ای از ترکیب بادام زمینی بوداده شده، شکر، کره کاکائو، شکلات، شیر (پودر شیر یا شیر خشک)، لسیتین و وانیل تولید می شود. محتویات را ابتدا آسیاب کرده و سپس در مقادیر و نسبت های مختلف مخلوط می کنند. این نسبت های متفاوت، بافت و ساختار نوقا را از سخت تا نرم و خامه ای (قابل جدا شدن) تعیین می کنند.

چیزی که امروزه به نام نوقا شناخته می شود و در اکثر شیرینی فروشی ها موجود است و در بسیاری کارخانجات شیرینی و شکلات تولید می گردد، در واقع ترکیبی از ساکاروز، شیره ذرت و مواد پف زا مانند سفیده ی تخم مرغ و یا پروتئین هیدرولیز شده ی سویا است که با نوقای سنتی متفاوت است.

با استفاده از ترکیبات شیرین کننده مانند ایزو مالت، پودر مالتیتول، پودر سوربیتول و غیره، نوقا را می توان به صورت کم شکر و یا بی شکر تولید کرد.